Konyaaltı Su Kaçağı Bulma

Su kaçakları sinir bozucu olsa da bundan kurtulmak Konyaaltı Su Kaçağı Bulma ustalarınca kısa sürede mümkündür. Su kaçakları kendini belli eder ama bazen nereden kaçırdığı belli olmayabilir. Özellikle duvarlarda gözüken damla şeklinde sızıntılar bina tesisatı içine gömülü borulardan kaynaklanmaktadır. Bunu tespit etmek içinde profesyonel destek gerekmektedir. Su kaçağı tespitinde kullanılan yöntem ve cihazlar ile kırmadan tespit etmek mümkün olmaktadır. Bu cihazlar temiz su, atık su ve kalorifer tesisatlarında kullanılabilir. Cihazların avantajları duvar, beton kırma işlemi yapmadan kaçağı tespit edebilmeleridir. Duvar ve beton kırma işlemi arkasında çok pislik bırakır. Yeniden tadilat gerektireceği için ekstra onarım maliyeti de çıkaracaktır.

Su Kaçaklarını Tespit Etme;

Bazı su kaçakları geç fark edilebilir. Su kaçağından şüphe ettiğiniz bir durum varsa aşağıdaki detayları kontrol etmek faydalı olacaktır.

 • Dairenizin tüm su vanaları kapatıp, su saatini kontrol ettiğinizde saat dönüyorsa bu kaçak belirtisidir.
 • Dairenizde rutubet yokken birden rutubet belirtisi baş gösterdiyse buda kaçak olduğunu düşündürebilir.
 • Duvarlarınızda sarı damlacıklar belirdiyse buda kaçak olduğunun göstergesidir.
 • Fayans aralarında bulunan derz dolgusunun sararması,
 • Kombi basıncının sürekli düşmesi,
 • Parkelerde kabarma meydana gelmesi,
 • Yüksek su faturası tutarı. Tüm bu sebepler kaçak belirtisi olduğu için Konyaaltı Su Kaçağı Bulma ustaları ile irtibata geçmeniz gerekecektir.

Su Kaçağı Sebepleri

Su kaçaklarının birçok sebebi olabilir. İnceleyecek olursak;

 • Uzun yıllar kullanılan tesisatlar zamanla erozyona uğrayarak kaçaklara sebebiyet verir.
 • Depremin oluşturduğu sarsıntı sonrası tesisatlarda çatlak ve kaymalar meydana gelebilir.
 • Yanlış konumlandırılmış tesisatlar, kötü işçilik ve kalitesiz malzeme de kaçak sebeplerindendir.
 • Suyun yüksek basıncına boruların dayanamaması sonucu yine kaçaklar oluşur. Bu sebeple uygun çapta borunun kullanılması önemlidir.
 • Demirden yapılan tesisatlar zamanla paslanır ve çürümeye başlar.

Su Kaçağı Tespitinde Yapılacak İşlemler

Suyun nereden sızdığını tespit etmek cihazlar ile kolay olsa da tecrübeli personeller tarafından yapılmalıdır. Su kaçağı tespitlerinde kullanılan cihazlar tesisatın özelliğine değişkenlik gösterir. Temiz su tesisatlarında farklı cihaz kullanırken, atık su tesisatlarında başka cihazlar kullanılır. Kaçak tespiti için Konyaaltı Su Kaçağı Bulma ustaları bulunduğunuz lokasyona gelerek sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapacaktır.

 • Sorun temiz su tesisatında ise en faydalı yöntemlerden biri olan akustik dinleme cihazlarıdır. Burada suyun basıncı sayesinde kaçak yeri tespit edilir. Basınçlı suyun çıkardığı ses yer tespitini kolaylaştırır. Basınç düşük ise gerekirse basınç arttırılır ve nokta tespit yapılır.
 • Dinleme cihazları sadece temiz su tesisatlarında kullanılır. Pimaş giderlerinde, atık su tesisatlarında kameralı robotlar kullanılır. Atık giderlerinde oluşan kaçağın tespiti için gidere kamera yönlendirilir. Gider içinde hareket eden kameranın görüntüleri ekrandan izlenerek kaçak tespit edilir.
 • Kalorifer tesisatı kaçaklarında termal kamera kullanılır. Termal kamerada izlenen görüntü dağınık ise bu kaçağın olduğuna işaret eder. Çok küçük kaçaklarda boru değişimi/yenilenmesi yapılmaz. Bunun yerine çatlak kapatıcı kimyasal çözelti sisteme yönlendirilir. Çatlak bölgeye dolgu yaparak onarım yapılmış olur.
 • Nem ölçmeye yarayan cihazlarda su kaçaklarında kullanılır. Nokta tespit yapamayan bu cihazlar nemli bölgeyi tespit edebildiklerinden diğer cihazların yardımcısı olarak kullanılır. Su kaçağının tespit edilmesini müteakip Konyaaltı Su Kaçağı Bulma ustaları kaçak yapan bölgeyi onararak sorunu giderecektir.

Musluklar Neden Su Akıtır?

Muslukların içinde su sızıntısını önleyen contalar bulunmaktadır. Belirli bir süre sonra bu contalar sızdırmazlık işlevlerini kaybederler. Bu durumda conta değiştirilerek kontrol edilir, sızıntı devam ediyorsa Konyaaltı Su Kaçağı Bulma ekipleriyle irtibata geçilir.

Klozetlerden Neden Su Sızar?

Klozetler kullanıldıktan sonra zemine su sızıntısı olabilir. Klozetin altında bulunan eksantrik kadanın zamanla yıpranması veya diğer parçalarda oluşan sorunlar sonucu sızıntılar oluşur. Kötü kokulara sebep olan bu arızanın kısa sürede giderilmesi gerekir.

Su Tesisatlarında Kullanılan Borular Nelerdir?

Su tesisatlarında PPR denilen plastik borular, galvaniz kaplama borular ve bakır borular kullanılmaktadır. Hijyenik, uzun ömürlü ve uygun maliyeti olan PPR borular temiz su tesisatlarında kullanılır. Tesisatın çeşidine göre galvaniz ve bakır borularda tercih edilir.

Vitrifiye Tesisat Nedir?

Banyolarda, tuvaletlerde kullanılan seramik malzemeden üretilmiş duş teknesi, klozet ve lavabolara ait aksesuarlardır. Su sayacı, musluk salmastrası, küresel vana vb. vitrifiye malzemeleri bulunmaktadır. Vitrifiye ve diğer tüm tesisat işlemlerinizi Konyaaltı Su Kaçağı Bulma ustaları itina ile gerçekleştirmektedir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir